"Małe dzieci - wielkie serca"

Aby uwrażliwić dzieci na krzywdę i nieszczęścia innych zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu akcje, które pozwalały dzieciom i rodzicom dać wyraz swojej empatii. Praca charytatywna i społeczna to nie tylko zbieranie funduszy i finansowe wspieranie potrzebujących. Chcąc uwrażliwić dzieci i rodziców na los innych ludzi zaangażowaliśmy ich w działania, które nie wymagały wkładu finansowego, a jedynie wymagały poświęcenia czasu i pochylenia się nad innym człowiekiem.
Na przełomie listopada i grudnia nasze przedszkole po raz siódmy wzięło udział w organizowanej przez Stowarzyszenie „Wiosna” akcji „Szlachetna Paczka” i przygotowało paczki dla rodziny zmagającej się z nowotworem pani Alicji. Z inicjatywy Rady Rodziców zorganizowano zbiórkę pieniędzy na zakup pieca, który był największą potrzebą rodziny był nowy piec, który służyłby rodzinie do gotowania i ogrzewania pomieszczenia, gdyż stary piec był już mocno zużyty i stał się niebezpieczny. Ponadto zakupiono środki do odgrzybiania oraz farby, aby odświeżyć stary dom, a tym samym, żeby warunki mieszkaniowe były dla nich zdrowsze i korzystniejsze. Oprócz tego przygotowaliśmy 27 paczek pełnych produktów żywnościowych, środków czystości, a także pościel, koce, ręczniki, odzież i obuwie. Pani Marysi – nasza kucharka, przygotowała pyszne świąteczne ciasta dla wybranej przez nas rodziny. Do naszej akcji włączyli się również harcerze „Szczepu Tęczowego” oraz zaprzyjaźniona z naszym przedszkolem Fundacja Poland Business Run.
Ponieważ okres świąteczny jest szczególnie trudny dla chorych, którzy nie mogą spędzić go w domu z rodziną pracownicy i wolontariusze Hospicjum św. Łazarza w Krakowie starają się zrobić co w ich mocy, aby dom hospicyjny stał się namiastką domu rodzinnego. Dlatego też i nasze przedszkole chcąc pomóc w stworzeniu świątecznej atmosfery w domu hospicyjnym podarowało chorym wykonane przeze naszych pracowników stroiki i ozdoby świąteczne w ramach akcji „Święta w Hospicjum”.
W styczniu włączyliśmy nasze przedszkolaki w akcję charytatywną „Marzycielska Poczta. Napisz list do chorego dziecka” Jest to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Listy i kartki dodają dzieciakom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a samym piszącym mnóstwo frajdy. Zwróciliśmy się z prośbą do rodziców o pomoc w realizacji akcji na terenie przedszkola poprzez przyniesienie drobnych upominków (książki, kolorowanki, aniołki, naklejki) dla 7 letniej Oliwki ze Strzelców Opolskich.
Jesteśmy dumni, że nasze przedszkolaki, choć są jeszcze bardzo mali, mają ogromne serca pełne miłości i chętnie pomagają innym ! A że chęci i zapału nam nie brakuje, na pewno jeszcze nie raz o nas usłyszycie !

Relacja 2018-02-07, 14:55 | autor: Sylwia Duśko